Blogger news

like my art

banner

środa, 10 sierpnia 2011

Tajniki malarstwa na szkle

Ostatnio staram się stworzyć coś w rodzaju bazy wiedzy na temat tego co prezentuję. Dzisiaj będzie na temat malarstwa na szkle.

Malarstwo na szkle to rodzaj sztuki, który zawsze kojarzy się ze sztuką ludową. Świadczą o tym przede wszystkim zachowane zabytki. Zazwyczaj były to obrazy o tematyce sakralnej. W Polsce głęboko rozwinięte na Podhalu, Spiszu i Orawie. Rozwój tej wspaniałej sztuki zakończył się u schyłku XIX wieku. Dopiero wiek XX docenił malarstwo na szkle nadając mu swobodę formy, koloru i tematu. Nadal najbardziej popularne jest na Podhalu iw Zakopanem.

Wyróżniamy trzy techniki: witrochromię, howi-trochromię i foliowitrochromięwitrochromii najpierw maluje się i rysuje wszystkie szczegóły, np. kontury, następnie laserunki, światła, na końcu kryjące ciemne partie oraz tło. W howitrochromiicałą szybę pokrywa się białą lub barwną zaprawą za pomocą tupkowania farbą olejną. Po wyschnięciu farby wykonuje się rysunek przez wydrapywanie. Następnie zostaje on pokryty farbą innego koloru. Dalsze wykonywanie rysunku przez wydrapywanie i wreszcie pokrywanie farbą odbywa się w podobny sposób jak poprzednio innymi kolorami. W technicefoliochromii foliorytu na laserunkowo malowanym obrazie przykleja się jako tło płatki srebra lub metalu. W drugim przypadku nakleja się na szybę pozłotę za pomocą werniksu, lakieru lub białka, a po wyschnięciu wydrapuje się rysunek, który pokrywa się kilkoma kolorami farby.
W mojej galerii znajdują się obrazy wykonane techniką witrochromii. Odchodzę jednak od tzw. odwrotności obrazu. Moich obrazów nie ogląda się z drugiej strony, front moich obrazów znajduje się po stronie, na której nakłada się farby. Do tej techniki można używać różnych farb, najlepiej tych witrażowych. Mamy do wyboru na bazie spirytusu lub na bazie wody. Ja używam tych na bazie wody, żelowych. Spośród przeróżnych firm i farb wybrałam farby Polskiej firmy  HIRSCH-POL, gdyż nie kleją się i nie odpadają po jakimś czasie, nie śmierdzą podczas malowania . Nie używam szablonów i gotowych wzorów, bazuję na mojej własnej wyobraźni.
Szukając odpowiedniego dla siebie obrazu zwracaj uwagę na szczegóły. Użyte farby mają ogromne znaczenie. Sprawdź czy powierzchnia obrazu nie przykleja do papieru i do palców, gdy coś takiego zauważysz nie kupuj. Bazuj na swoim wyczuciu piękna. Sprawdź czy nie jest to kopia jakiegoś obrazu z internetu, czy widnieje podpis artysty. Prawdziwy artysta powinien zostawić swoją wizytówkę, sprawdź również to.
Mam nadzieję, że informacje w tym artykule pomogą dokonać dobrego wyboru. Zapraszam zatem do mojej galerii www.mokimonigaleria.sklepna5.pl.

Brak komentarzy:

Reklamuj się

Witajcie w autorskiej galerii Moniki Kowalczyk. Pasjonatki rękodzieła z Radomia. Dlaczego warto polubić moją stronę? Po pierwsze: Bo jestem niesamowicie pozytywnie zakręconą osobą. A po drugie: Bo drugiego takiego łobuza, pasjonatki, zaklętej czarownicy ;) nie ma!!!!